השתתפנו בסדנאות לניהול זמן וניהול עצמי שהועברו על ידי אורן בצורה נעימה, מתובלת בהומור עם תירגול ומשימות בית .
הסדנאות עזרו לנו להבדיל בין" דחוף" לבין "חשוב" וליצור סדרי עדיפויות נכונים לביצוע משימות.
להמלצה המלאה »
עליזה גולדברג, אלפא לוואל ישראל

צור עימנו קשר

שם מלא
טלפון
אימייל
הוסף תוכן להודעה +

הירשם לקבלת
המדריך לניהול אפקטיבי

שם
אימייל
אנא מלא כתובת אימייל

מה הקשר בין ביטחון פסיכולוגי ובין טעויות

ביטחון פסיכולוגי (Psychological Security) הוא המידה בה העובד שלכם מרגיש נוח לבטא את עצמו, לשאול שאלות, לחפש משוב, לדווח על טעויות, או להציע רעיונות חדשים.
בניסוי שערכה Amy C. Edmondson מאוניברסיטת הרווארד היא בחנה את הקשר בין מידת הביטחון הפסיכולוגי שחש עובד בצוות בית חולים לבין מספר הדיווחים על טעויות רפואיות. המחקר שלה גילה להפתעה, כי בקבוצה בה שררו תנאים של ביטחון פסיכולוגי היו יותר טעויות מאשר בקבוצה בה לא שררו תנאים אלו.

בבדיקה מעמיקה הסתבר, כי ההבדל לא היה במספר הטעויות בפועל אלא במספר הדיווחים על טעויות. כלומר, בקבוצה שחשה כי בסביבה הארגונית יש לגיטימציה לטעות וכי דיווח על טעות לא יזכה להשפלה, דיווח הצוות הרפואי על יותר טעויות ואף הפחית את מספרן לאורך זמן.

מה המסקנה?
עובדים ומנהלים שחשים ביטחון פסיכולוגי מפתחים עצמאות בביצוע תפקידם ומגדילים ראש, הם מעזים לנסות דברים חדשים ואינם חוששים להיכשל. עובדים אלו מדווחים על תקלות שהתרחשו מתוך ידיעה שהסביבה הארגונית שלהם תנהל תהליך פרודוקטיבי של הפקת לקחים ולמידה ולא תעניש אותם על הטעות או על דיווח התקלה.
בנוסף, עובדים בטוחים פסיכולוגית חשים מחויבים למי שמעניק להם את הביטחון הזה. הם מעורבים רגשית בארגון ומוכנים לתרום ממרצם ומיכולותיהם להצלחתו. הם נוטים להישאר יותר בארגון ואינם עסוקים במציאת הג'וב הבא.

להלן 3 התנהגויות ניהוליות המקדמות ביטחון פסיכולוגי:

1. נגישות לעובדים: כאשר אתה נגיש וזמין לעובדיך אתה מפחית מחסומים תפיסתיים המונעים שיחה. עובדים הנוטים להרגיש כי דעותיהם נשמעות, רצויות ומוערכות חווים ביטחון פסיכולוגי ותופסים את סביבת הארגון כבטוחה יותר.

2. בקשת משוב: מנהל המבקש מחברי הצוות, באופן מפורש, דעות מעודד ביטחון פסיכולוגי. הזמנת משוב מראה לעובדים כי דעותיהם מקבלות מקום ראוי. מנגד, כאשר מנהל מרתיע מפני דיון או הכנסת דעה, באופן מילולי או בדרך אחרת, העובדים נוטים לבטא פחות את דעתם מחשש להשלכות שליליות פוטנציאליות.

3. מודל לחיקוי לפתיחות וללמידה מטעויות: כמו בכל מאפיין אחר בניהול - מנהל מהווה דוגמה אישית לעובדים. כאשר המנהל שתקן והתנהגותו מצביעה על כך שעניינים חשובים לא נידונים, מוסתרים או מכוסת"חים, העובדים נוטים לאמץ התנהגות זו גם לעצמם.