השתתפנו בסדנאות לניהול זמן וניהול עצמי שהועברו על ידי אורן בצורה נעימה, מתובלת בהומור עם תירגול ומשימות בית .
הסדנאות עזרו לנו להבדיל בין" דחוף" לבין "חשוב" וליצור סדרי עדיפויות נכונים לביצוע משימות.
להמלצה המלאה »
עליזה גולדברג, אלפא לוואל ישראל

צור עימנו קשר

שם מלא
טלפון
אימייל
הוסף תוכן להודעה +

הירשם לקבלת
המדריך לניהול אפקטיבי

שם
אימייל
אנא מלא כתובת אימייל

סודות ההצלחה

מאת אורן אפל

מי מאתנו לא רוצה להצליח? נדמה כי בעידן בו אנו חיים כולנו תרים אחר הסוד מאחורי ההצלחה. הרצון להצליח הוא חשוב, אך, לצערנו, הוא אינו מספיק. דיאנה רנקין אמרה פעם, כי להצליח בין לילה זוהי עבודה קשה שלוקחת עשרים שנה. המאמר הנוכחי מתאר רשימה של טיפים מבוססי מחקר שיסייעו לכם להגיע להישגים יוצאי דופן ולהפוך למצליחנים.

1. הצבת מטרות – עוד לפני אולימפיאדת אתונה ב-2004 ידע מייקל פלפס כי הוא הולך לשבור את שיא העולם של מרק ספיץ ולהיות השיאן האולימפי בעל מספר המדליות הגדול ביותר. ב-2004 זה לא קרה, אבל ב-2008 זה כן. 8 מדליות הזהב הגיעו. אנשים מצליחים יודעים לאן הם הולכים. הם מציבים לעצמם מטרות ויעדים והעשייה שלהם ממוקדת. רבים מאיתנו מבלים את החיים בשגרה מתמשכת ולא תמיד אנו מוצאים את הפנאי להרים את הראש ולשאול- "רגע – לאן?". ברגע שאנחנו יודעים לאן מועדות פנינו – יש סיכוי הרבה יותר גדול שנגיע לשם. כדי שנגיע לשם, ולא משנה היכן "שם" נמצא, חשוב לנסח את המטרות בצורה ברורה, ניתנת למדידה (בעיקר במספרים) ומציאותית.

2. להשתיק את השדון – בהרבה מקרים, העבר שלנו כובל את ההווה באזיקים. לא אחת אני שומע ממתאמנים שמגיעים לאימון אישי משפטים כמו "אין לי זמן לצאת לחופשה"; "אני זקן/צעיר מידי בשביל קריירה נוספת" או " אין לי סיכוי להתקדם בארגון בלי ללקק לבוס". אם אתה מאמין שלא תוכל להתקדם לעמדת ניהול ללא תואר, או שאת לא מאמינה שאת יכולה להיות טייסת אתם מראש מונעים מעצמכם את ההתמודדות על תפקיד הניהול או את ההרשמה לקורס טייס. אם הייתם שואלים אמריקאי ממוצע לפני שנתיים מה הסיכוי שנשיא שחור יבחר לנשיאות, כנראה שהייתם נתקלים בהרמת גבה. את ברק אובמה זה לא עצר. החשש הוא בסך הכול שדון שלוחש לנו באוזן "לא כדאי לך". כל מה שצריך לעשות הוא להשתיק אותו ולרוץ קדימה.

3. ניהול סיכויים ולא סיכונים: במציאות של ימינו הדבר המסוכן ביותר הוא לא להסתכן כלל. רובנו פועלים לפי הנורמה ועושים הכל כדי למנוע טעויות. אנחנו לא עוזבים משרה מעיקה בגלל החשש מאובדן הקביעות, או לא עוזבים קשר זוגי גרוע, בשל החשש להישאר לבד כל החיים. אנשים מצליחים רואים את הסיכוי שמעבר לסיכון. כמובן שאתם עלולים להיכשל במהלך כלשהו, וייתכן שהקשר הבא לא יופיע תוך חודשיים, או שתחליפו מספר עבודות עד שתמצאו את המקום הנכון, אך המצליחנים אינם חוששים מכישלון, אדרבה, הם משתמשים בו ולומדים ממנו. ניהול סיכונים אולי ימזער הפסדים, אך בוודאי לא יביא אתכם להצלחה המיוחלת.

4. לדעת לבקש עזרה: כולנו זקוקים לפעמים לקצת עזרה מהסביבה, בין אם זו עצה מבעל ניסיון, הלוואה מחבר, או עידוד והקשבה ברגעי משבר. אנשים מצליחים יודעים לגייס מהסביבה את מה שהם זקוקים לו כדי להתקדם. אל תפחדו לבקש עזרה ואל תתנצלו על כך. כאשר בקשת העזרה נאמרת בצורה ברורה וכנה – אנשים נוטים להיענות, ואפילו שמחים לעזור. אתם נעזרים, הם עוזרים, וכך יוצא שכולם מרוויחים.  

5. זיהוי מקורות כוח וחוזקות: אנו לא תמיד מודעים למגוון הכוחות שלנו (קסם אישי, קשרים, ידע, מומחיות ועוד). הספר הנפלא "גלה את חוזקותיך" (בקינגהם וד"ר קליפטון) גורס כי אם נכיר בעוצמות שלנו, אנו נפעל מתוך תחושת מסוגלות והעזה. במקום לשאול "במה אני לא טוב?" עדיף שתשאלו "מהם מקורות הכוח והיכולות הייחודיות שלי?" תנו יותר מקום בחיים לדברים שאתם אוהבים ואתם טובים בהם, ובחרו אסטרטגיה מתאימה המאפשרת ביטוי של העוצמות הייחודיות שלכם בדרך להצלחה.   

6. התמדה: מייקל ג'ורדון החטיא מעל 9000 זריקות בקריירה שלו. הוא הפסיד כמעט 300 משחקים, וב-26 הזדמנויות סמכו עליו לקחת את הזריקה המכרעת במשחק והוא פספס. "ניסיתי שוב ושוב ושוב בחיי", הוא אמר כשנשאל על כך, "וזו בדיוק הסיבה שהצלחתי". התמדה לאורך זמן היא שם המשחק בהצלחה. ההצלחה לרוב איננה עניין רק של מזל או כישרון נדיר. על פי רוב היא תוצאה של התמדה וכושר עמידות נדירים. התקשורת מחזקת אצלנו את האשליה של הצלחה באינסטנט, שכדי להצליח צריך פשוט להתגלות, אבל הצלחה אמיתית תלויה בהתמדה ובהשקעה לטווח ארוך. חוק המספרים הגדולים נכון גם להצלחה, ככל שננסה יותר – כך נצליח יותר.

7. אמונה עצמית: העולם הוא מראה שלנו. אנשים מצליחים מאמינים בעצמם ובהצלחה שלהם ולא עסוקים בהשוואות. אולי אתם לא הכי יפים, הכי חכמים או הכי מוצלחים, אבל תאמינו לי, אתם מספיק טובים כמו שאתם. אם לא תאמין שמגיעה לך תוספת שכר, או שאת ראויה לזוגיות טובה, סביר שתשדרו זאת בשפת הגוף, בקול ובמסרים הלא מודעים. זהו סודה של הנבואה שמגשימה את עצמה. לכן, לפני שאתם יוצאים לכבוש את ההצלחה הבאה – הזכירו לעצמכם שוב ושוב את התשובה לשאלה "למה זה מגיע לי?". וכדאי שהתשובה תהיה נחרצת וברורה.

8. אחריות :אנשים מצליחים לוקחים אחריות. הם אינם תולים את הצלחתם או כישלונם בנסיבות חיצוניות ואינם נכנסים לעמדת קורבן שמסביר מדוע אי אפשר. חפשו פתרונות וקחו בעלות על הסיטואציה. אל תחכו שמישהו יגדיר לכם את תפקידכם או יפנה לכם את הדרך. חישבו דרך קבע איך ביכולתכם "לשפר את פני הדברים" וכיצד ניתן לעצב מחדש את חייכם.

9. איזון: "השקע את רוב זמנך בעבודה, בלימודים או במשפחה" יכול להישמע כמו מתכון בטוח להצלחה, אבל הצלחה נמדדת ביותר מתחום אחד. חמש עשרה שעות ביום בעבודה, או 4 שעות מידי יום בחדר כושר יוצרים לחץ ושחיקה ואינם שורדים לטווח ארוך. "אל תשימו את כל הביצים בסל אחד" נכון גם להצלחה. סוד ההצלחה הוא במציאת האיזון בין כל מימדי החיים. ערכו רשימה של כל התפקידים אותם אתם ממלאים בחיים (משפחה, חברים, עבודה, זוגיות, ספורט וכד'). כמובן שתפקידים מסוימים דורשים משאבי זמן רבים יותר מאחרים, אך אל תשכחו להשאיר זמן לדברים כמו מנוחה וכיף. אם נשיא ארה"ב יוצא לדייג, ולמשחקי גולף ולחופשה שנתית, אז כנראה שגם אתם יכולים.

10. לא להפסיק לחלום - איפה אתה רוצה להיות בעוד 5 שנים? מה את רוצה להשיג עד גיל 75? איזה בן זוג את/ה רוצה לעצמך? סגרו את העיניים, ודמיינו את התשובה המדויקת לפרטי פרטים. אם תדמיינו ממש חזק, זה יכול אפילו לקרות. גישת ה"סוד" טוענת כי מחשבה יוצרת מציאות ומחקרים מצאו שהמוח לא ממש מבדיל בין פעולות שנעשו בדמיון לפעולות שנעשו במציאות. זה אולי נשמע כמו מדע בדיוני, אבל לפעמים חלומות מתגשמים. נסו את זה בבית - גם אם לא ייצא מזה כלום, זה בסדר להקדיש כמה שניות ביום למחשבות טובות. תנו מקום ליצירתיות, לחלום ולדמיון שאבדו בדרך מהילדות לבגרות. האם הפסקנו לחלום משום שהזדקנו, או שמא הזדקנו משום שהפסקנו לחלום?  

11. עשה! - האנשים שמצליחים מעל ומעבר לממוצע, אינם רק מבינים מה היא הצלחה אלא הופכים אותה לעשייה היום יומית שלהם. בחר עקרון אחד שמדבר אליך והפוך אותו לשגרת חייך. אל תיפול למלכודת הנפוצה ותסתפק בקריאת המידע חדש, תהנהן בראש ולא תעשה איתו דבר. אנשים מצליחים מסיימים לקרוא את הכללים הקודמים ומתחילים לעשות, היום, עכשיו.
  • רוצה ליצור את ההצלחה שלך?
  • לעשיית הצעד הראשון צור קשר