השתתפנו בסדנאות לניהול זמן וניהול עצמי שהועברו על ידי אורן בצורה נעימה, מתובלת בהומור עם תירגול ומשימות בית .
הסדנאות עזרו לנו להבדיל בין" דחוף" לבין "חשוב" וליצור סדרי עדיפויות נכונים לביצוע משימות.
להמלצה המלאה »
עליזה גולדברג, אלפא לוואל ישראל

צור עימנו קשר

שם מלא
טלפון
אימייל
הוסף תוכן להודעה +

הירשם לקבלת
המדריך לניהול אפקטיבי

שם
אימייל
אנא מלא כתובת אימייל

בסוף, אתם תנצחו

פעמים רבות משברים הם אירועים קשים שנוצרו לכאורה ללא שום סיבה ומאופיינים בהיעדר היכולת להאשים מישהו בהיווצרותם. היכולת להתמודד עם אירועים שכאלו בעולם העסקים הכאוטי ורווי המשברים מהווה מיומנות חשובה. "פרדוקס סטוקדייל" מציג גישה מעניינת להתמודדות בדיוק עם סוג המשברים הזה. 

פרדוקס סטוקדייל נקרא על שם אדמירל ג'ים סטוקדייל, הקצין האמריקני הבכיר ביותר שנפל בשבי הווייטנאמי, ונכלא בין השנים 1965-1973 –שיאה של מלחמת ויאטנאם.
סטוקדייל עונה יותר מעשרים פעמים במהלך השבי והוחזק ללא כל זכויות שבוי, ללא תאריך שחרור וללא וודאות אם ישרוד ויזכה לשוב ולראות את משפחתו. סטוקדייל מתאר כיצד עשה כל מה שביכולתו כדי ליצור תנאים שיאפשרו לו ולמספר רב של שבויים לשרוד בלא להישבר. הוא קבע כללים שנועדו לסייע לאנשים להתמודד עם עינויים וכונן מערכת תקשורת פנימית על בסיס נקישות שעזרה להתמודד עם תחושת הבידוד של השבויים.

האופטימיות הורגת

יכולת הישרדותו של האדמירל בשבי בלטה מאוד על רקע העובדה ששבויים רבים קיפחו את חייהם לאחר כמה חודשים בלבד בתנאים אלה. כשנשאל מי היו אלו שלא הצליחו לצאת מהשבי? ענה: 'האופטימיים'. 'הם היו אלו שאמרו 'נהיה בבית לפני חג המולד'. כשזה לא קרה אמרו, 'נהיה בבית לפני הפסחא', כשזה לא קרה אמרו על חג ההודיה וכן על חג המולד שוב. 'לבסוף הם מתו משברון לב', אמר.

בספרו גלגל התנופה חקר ג'ים קולינס את סיפור הישרדותו בשבי של סטוקדייל. המסקנה אליה הגיע קולינס היא כי סטוקדייל שרד בזכות היכולת לגשר על ציפיות סותרות וכינה זאת "פרדוקס סטוקדייל": "שימרו על אמונה מוחלטת ביכולת שלכם לנצח וכי תנצחו בסופו של דבר, חרף כל הקשיים, בעת ובעונה אחת התמודדו עם העובדות המרות של המציאות העכשווית שלכם, יהיו אשר יהיו". החוכמה על פי קולינס היא לפעול משני קצוות הפרדוקס במקביל ולא לתת לצד אחד להאפיל על השני. להשקיע מאמץ כן וחרוץ בראיית העובדות האמיתיות של מצבכם, ולא פחות חשובה מכך היא האמונה בעצמכם שבסוף התהליך תצליחו, תתמודדו, תנצחו.

אמונה והישרדות – אצלכם בארגון

"פרדוקס סטוקדייל" מציג עיקרון ניהולי חיוני הכולל שילוב בין אמונה איתנה בייעוד האסטרטגי – היכולת לשרוד – ובין הימנעות מאחיזה בציפיות ובתקוות שווא קצרות טווח. ובמילותיו של האדמירל סטוקדייל: "למדתי שיעור חשוב מאוד. לעולם אל תבלבל בין האמונה ביכולת שלך להיחלץ ולהיגאל ממצבך הקשה - אמונה המגלמת ייעוד אסטרטגי שיש לדבוק בו - ובין המשמעת והאחריות שלך להתמודד בנחישות והתמדה בלתי נלאות בעובדות הקשות והברוטליות ביותר שמציבה בפניך המציאות המיידית, תהיה אשר תהיה".
החלתם של שני רעיונות סותרים אלה בו זמנית היוותה עבור סטוקדייל מפתח להישרדות, ויכולה ללמד את כולנו על ניהול משברים.